5 případů, kdy nás v roce 2022 ohromily starověké egyptské objevy

Mumie nalezená na pohřebišti ve Filadelfii v Egyptě. Některé mumie měly portréty zesnulých, které byly pohřbeny společně s nimi. (Obrázek: S laskavým svolením egyptského Ministerstva cestovního ruchu a starožitností)

Od mumií s pozlacenými jazyky po pyramidu postavenou pro dosud neznámou královnu - zde je 10 velkolepých objevů o starověkém Egyptě z roku 2022.

Starověký Egypt skrývá mnohá tajemství a v roce 2022 archeologové učinili několik fascinujících nálezů, včetně hrobky dosud neznámé královny, sokolí svatyně se záhadným poselstvím a masivního tunelu pod chrámem. Zde jsou některé z nejúžasnějších objevů na staroegyptských archeologických nalezištích v tomto roce.

1. Portréty mumií jako živé

Jeden z nově nalezených portrétů mumie, který vidíte zde, je namalován na plátěném rubáši.

Jeden z nově nalezených portrétů mumie, který vidíte zde, je namalován na plátěném rubáši. (Obrázek: S laskavým svolením egyptského Ministerstva cestovního ruchu a starožitností)

Při vykopávkách na nekropoli ve staroegyptském městě Filadelfie archeologové objevili dva kompletní portréty mumií a také několik neúplných portrétů osob pohřbených na pohřebišti. Vědci se domnívají, že zesnulí byli pravděpodobně příslušníky střední třídy nebo elity, protože v té době by bylo nákladné objednat si malbu jejich podobizen na zakázku. Kvůli rabování jsou také nálezy portrétů mumií pro archeology neuvěřitelně vzácné - poslední zaznamenané příklady byly objeveny v 80. letech 19. století.

2. Chrám zasvěcený božstvu Zeus-Kasios

Tento růžový žulový sloup byl kdysi součástí chrámu Dia-Kasiose.

Tento růžový žulový sloup byl kdysi součástí chrámu Dia-Kasiose v Pelusium na Sinajském poloostrově. (Obrázek: Egyptské ministerstvo cestovního ruchu a starožitností)

Archeologové v lokalitě Tell el-Farama na Sinajském poloostrově odhalili pozůstatky chrámu zasvěceného Diovi-Kasiovi, božstvu, které bylo křížencem Dia a boha počasí Kasia. Výzkumníci chrám objevili poté, co si všimli, že ze země vyčnívají části dvou růžových žulových sloupů, které podle jejich názoru kdysi podpíraly vstupní bránu chrámu a pravděpodobně se zřítily ve starověku během silného zemětřesení.

3. Mumie se zlatými jazyky

Zbytky zlatého jazyka nalezené na mumii ze starého Egypta.

Zbytky zlatého jazyka nalezené na mumii ze starověkého Egypta. (Obrázek: S laskavým svolením egyptského Ministerstva cestovního ruchu a starožitností)

V řecko-římském období nebylo neobvyklé, že mumie byly pohřbívány se zlatými jazyky. Staří Egypťané věřili, že to pomůže proměnit zesnulé v božské bytosti v posmrtném životě. Tým archeologů našel několik příkladů této zvláštní pohřební praxe na vykopávkách na starověkém pohřebišti poblíž Kesny severně od Káhiry. Pohřby obsahovaly také množství hrobových předmětů, jako jsou náhrdelníky, keramika a zlatí skarabeové (brouci).

4. Zlatý prsten s podobiznou "boha zábavy".

Tento zlatý prsten zobrazuje rytinu starověkého egyptského boha zábavy Bese, který je vyobrazen jako trpaslík.

Tento zlatý prsten zobrazuje rytinu Besovy podoby. Ten byl považován za "boha zábavy". (Obrázek: S laskavým svolením egyptského Ministerstva cestovního ruchu a starožitností)

Zde je další důkaz, že i staří Egypťané se rádi bavili. Při průzkumu pohřebiště v Achetatenu (dnešní Amarna), městě jižně od Káhiry, našli archeologové poklad zlatých artefaktů, včetně náhrdelníku a tří prstenů. Jeden ze šperků vynikal rytinou Bese, známého také jako "bůh zábavy". Starověká vyobrazení tohoto božstva milujícího zábavu se nacházejí po celém Egyptě. Často je zobrazován jako trpaslík, který se nejen bavil hudbou a zábavou, ale také chránil ženy při porodu.

5. Rozsáhlý vodní tunel

Tunel je vysoký asi 2 metry a je podobný jinému starověkému tunelu postavenému na řeckém ostrově Samos.

Tunel je vysoký asi 2 metry. (Obrázek: Se svolením egyptského Ministerstva cestovního ruchu a starožitností)

Archeologové objevili 4 281 stop (1 305 metrů) dlouhý tunel pod chrámem v Taposiris Magna, starověkém městě ležícím západně od egyptské Alexandrie. Předpokládá se, že masivní tunel kdysi sloužil k dopravě vody pro občany a je přesnou kopií tunelu Eupalinos na řeckém ostrově Samos, který je považován za zázrak techniky. 

Okomentovat

0 Komentáře

TOPlist CZIN.eu